TURSKA EVROGOLOVIMA NOKAUTIRALA GRUZIJU: Lepotice Muldura i Gulera "ubile" debitanta (VIDEO/FOTO)
Slavlje fudbalera Turske protiv Gruzije, Foto: EPA/ Leszek Szymanski

F GRUPA

Oba pogotka izabranika Vinćenca Montele mogu već sada da konkurišu za najlepše na EUROU-u

Objavljeno: 20:10h

Fudbalska reprezentacija Turske pobedila je Gruziju sa 3:1 u prvom kolu F grupe Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Slavlje fudbalera Turske
Slavlje fudbalera Turskefoto: IMAGO / imago sportfotodienst / Profimedia

Izabranici Vinćenca Montele mogli su da povedu na isteku 10. minuta kada je Ajhan posle odbitka natrčao na loptu i pogodio stativu sa 20-ak metara.

Samo 60 sekundi kasnije šutirao je Mekvabišvili sa ivice kaznenog prostora i lopta se odbila od jednog od rivala i promenila pravac, ali je Gunok odbranio.

Vinćenco Montela tokom utakmice Turske i Gruzije
Vinćenco Montela tokom utakmice Turske i Gruzijefoto: EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

Možda i najlepši pogodak EURO-a do sada videli smo u 25. minutu posle bombe Merta Muldura i voleja sa 16 metara i bombe pod prečku!

Samo 160 sekundi kasnije u strelce se upisao i Kenan Jildiz, ali je pogodak poništen posle signala iz VAR sobe jer se napadač aktivirao iz ofsajda.

Strelac prvog, istorijskog gola za Gruziju na kontinentalnom turniru bio je Žorž Mikautadze u 32. minutu.

Giorgi Kočorašvili zavrnuo je loptu pred gol sa desne strane, a špic je sa šest metara "spustio loptu" ispod čuvara mreže kod prve stative.

Tri minuta kasnije izabranici Vilija Sanjola mogli su da dođu do preokrete posle odlične akcije.

Kakabadze je spustio loptu koju je dobio od Čakvetadzea, a strelac prvog pogotka Mikautadze u padu je gađao tik pored stative.

Vili Sanjol tokom utakmice Turske i Gruzije
Vili Sanjol tokom utakmice Turske i Gruzijefoto: EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

Na startu drugog poluvremena Muldur je šutirao pravo u Mamardašvilija, a onda je Gunok sprečio. pokušaj Citaišvilija.

Hakan Čalhanoglu je majstor za slobodne udarce, a to je umalo pokazao u 57. minutu, ali je Mamardašvili zaustavio njegov projektil.

Projektil Hakana Čalhanoglua na utakmici Turske i Gruzije
Projektil Hakana Čalhanoglua na utakmici Turske i Gruzijefoto: EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Četiri minuta kasnije Arda Guler nije uspeo da šutira pošto je okrenuo rivala, ali jeste Čalhanoglu, a lopta se od bloka odbila u korner.

Kviča Kvaračkelija zapretio je 60 sekundi kasnije pošto je u padu iz kaznenog postora gađao pored stative.

Kviča Kvarečkelija (desno) na utakmici Turske i Gruzije
Kviča Kvarečkelija (desno) na utakmici Turske i Gruzijefoto: EPA/GEORGI LICOVSKI

Ukoliko je prvi pogodak Muldura bila lepotica, šta onda tek reći za prelepu kiflu i lepoticu Arde Gulera iz 68. minuta kada se zatresao Vestfalen za 2:1!

Mogla je Gruzija da izjednači brzo, ali je Kočorašvili posle sjajno odrađene akcije pogodio prečku u 70. minutu!

Kviča je pokušao da uhvati makazice u 83. minutu, ali je nezgodno pao. Držao se za glavu, ukazana mu je lekarska pomoć i nastavio je meč.

Giorgi Mamardašvili u 87. minutu upisao je novu odličnu odbranu posle udarca glavom Jusufa Jazidžija.

Jedna od odbrana Giorgija Mamardašvilija na utakmici Turske i Gruzije
Jedna od odbrana Giorgija Mamardašvilija na utakmici Turske i Gruzijefoto: EPA/FRIEDEMANN VOGEL

U 93. minutu mogao je da usledi šok za Turke posle Kvičinog ubacivanja sa levog krila, ali su jedan drugom zasmetali Mikautadze i Kočorašvili.

Gruzini su u 95. minutu pogodili stativu, a onda je Samet Akajdin glavom sprečio izjednačenje na stadionu Borusije Dortmund.

Samet Akajdin (desno) na utakmici Turske i Gruzije
Samet Akajdin (desno) na utakmici Turske i Gruzijefoto: Sergio Ruiz / PRESSINPHOTO / imago sportfotodienst / Profimedia

Tačku na i stavio je Kerem Akturkoglu pošto se ušetao u gol u 97. minutu posle kontre, a nikog nije bilo između stativa jer je Mamardašvili otišao u napad.

U drugom kolu Gruzija 22. juna od 15 časova igra protiv Češke, dok je Turskoj istog dana, ali od 18 časova rival Portugal.